www.izomax.net.pl
Logo
Ciekawostki

Wiszące Ogrody Babilonu

Pierwsze wzmianki na temat wiszących ogrodów sięgają VI w.p.n.e., kiedy to król Nabudochozor II podarował je swojej żonie  Amytis, która tęskniła za bujną zielenią swojego  ojczystego kraju Medii. Niewiadomo  dlaczego nazwano je również imieniem Semiramidy, asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej. 

 Każdy  taras  wznosił się 5 m nad poprzednim i pokryty był kamiennymi kantówkami. Na kantówkach znajdował się podkład ze słomy ziemnej zmieszanej z sitowiem, na którym leżały dwie warstwy palonych cegieł. Kolejną powierzchnią, która ochraniała dolną budowlę przed wilgocią były warstwy smoły i ołowiu. Na ołowiu leżała  warstwa ziemi, w której mogły rosnąć także drzewa.
Wiszące Ogrody zajmowały  kwadratową przestrzeń, której każdy bok miał około 120 metrów. Każdy z tarasów stanowił odrębny ogród, jednocześnie tworzyły one jedną całość. Zewnętrzne krawędzie tarasów porośnięte były pnączami, które wiły się ku niższym tarasom, tworząc stromą górę z drzewami, żywopłotami, krzewami i kwiatami. Do  nawadniania używano wody z rzeki Eufrat, którą dostarczano na poszczególne poziomy za pomocą sieci wodociągowych. Podczas gdy Babilon był wystawiony na palące słońce, ogrody Semiramidy kwitły. Ten kontrast prawdopodobnie spowodował, że ogrody babilońskie zostały umieszczone na drugim miejscu z siedmiu cudów świata.

 

Patrick Blanc i jego wertykalne ogrody na ścianach

Patrick Blanc to francuski botanik i architekt zieleni, a przede wszystkim artysta i kreator roślinnych szat, w które ubiera nawet beton. Miesza martwe ściany budynków z żywą florą. Zdecydowanie twierdzi, że wertykalny ogród pozwala przywrócić przyrodę w miejscach, skąd kiedyś usunął ją człowiek i dodaje ,że możemy odzyskać naturalne, choć stworzone przez człowieka krajobrazy. Wertykalne ogrody mają przypominać nam o czasach kiedy ludzie żyli w zgodzie z naturą otoczeni bujną roślinnością.
Wertykalne ogrody nie potrzebuje ziemi żeby istnieć. Na specjalnej metalowej konstrukcji mocowana jest warstwa PVC. Warstwę poliamidowego filcu należy przymocować do PVC. Ta warstwa jest odporna na działanie korzeni, a jej właściwości zapewniają równomierne rozprowadzanie wody, to na tej właśnie warstwie rosną korzenie. Rośliny umieszcza się na niej w formie nasion, sadzonek lub szczepek, gęstość sadzenia powinna wynosić około 30 roślin na metr kwadratowy. Podlewanie następuje od góry. Wodę  należy wzbogacić w suplementy odżywcze. Podlewanie i nawożenie odbywa się automatycznie.

Prace Patricka zobaczymy na całym świecie. Znają je m.in. Paryż, Lille, Lyon, Bruksela, Madryt, Sydney, Melbourne, New Delhi... W Polsce  „Mur Vegetal”  w gdańskiej Galerii Przymorze.

 

Bus Roots – żywy ogród posadzony na dachach miejskich autobusów.

Bus Roots to pomysł Marco Antonio Castro Cosio, studenta z New York University. Obliczył on,  że gdyby w Nowym Jorku posadzono ogrody na dachach 4500 autobusów, to stworzyłoby to ponad 140 000 m2 jeżdżącego zielonego ogrodu. Prototypowy ogród ekstensywny  rośnie , przemierzając ulice Nowego Jorku. Przeprowadzono niewiele badań dotyczących wpływu ruchu na rośliny, projekt Bus Roots można więc uznać za prawdziwie nowatorski eksperyment.

 

Niezwykła woda

 Ziemia jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, gdzie woda występuje we wszystkich trzech stanach skupienia — ciekłym, stałym i gazowym. Na satelitach Ziemi i Saturna oraz na biegunach Marsa występuje lód.
Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych.


Wodne anomalie
 gęstość wody, której największą wartość można odnotować w temperaturze +4°C. Jest to bardzo istotna cecha, dzięki której lód, jako lżejszy, w zbiornikach wodnych tworzy się na ich powierzchni, a w wodzie pod pokrywą lodową, mogą w okresie zimowym żyć organizmy wodne.
 obniżanie się temperatury wrzenia wody przy spadku ciśnienia, np. na szczycie Mount Everest woda wrze w zaledwie                     68°C podczas gdy woda w głębi oceanu w pobliżu otworów geotermalnych może pozostać w postaci ciekłej w temperaturze znacznie wyższej niż 100°C
 duże wartości napięcia powierzchniowego i ciepła parowania
 wzrost objętości wody o około 10% przy zamarzaniu


Wodne rekordy
 W kilkudziesięciu tysiącach miejsc na świecie prowadzi się obserwacje opadów atmosferycznych. Rekordowe opady zarejestrowane w punktach pomiarowych to 38 mm w ciągu 1 minuty, 1825 mm w ciągu 1 doby, 9300 mm w ciągu 1 miesiąca i 26 461 mm w ciągu 1 roku. Na szczęście opady te zanotowano w strefach klimatu wilgotnego. Rekordy Polski są znacznie niższe, ale i tak w naszym kraju dochodzi czasem do powodzi.

 W Peru, w górach w pobliżu Limy, panuje cień opadowy. Spada tam tylko 20 mm deszczu rocznie. Często jednak zdarzają się gęste mgły znad Pacyfiku, więc „łowi” się mikroskopijne krople na plastikowych siatkach. Krople łączą się i spływają drenami do zbiornika. Łowienie wilgoci z powietrza umożliwia więc nawodnienie upraw.

 

Niesamowite zjawiska kapilarne

Kapilara – bardzo cienki kanalik, w którym cała ciecz przepływająca przez niego jest w polu oddziaływania sił związanych jej ściankami i cieczy bezpośrednio przylegającej do ścianek, w wyniku czego prędkość poruszania się cząsteczek silnie zależy od odległości od ścianek. W kapilarach ciecz może przemieszczac się do góry wbrew ciśnieniu hydrostatycznemu. Dzięki tej własności woda w roślinach może być przesyłana nawet na wysokość 10 m. Krew poprzez naczynia włosowate (kapilarne) dochodzi do tkanek bez konieczności stosowania bardzo wysokich ciśnień.

 

Rok 1884  Nowy Jork - Lewis Waterman opatentowuje swój wynalazek "wieczne pióro".
 
Lewis Edson Waterman skonstruował prototyp pióra wiecznego z pojemniczkiem na atrament, który w trakcie pisania spływał do stalówki. Równomierny przepływ atramentu odbywał się dzięki wykorzystaniu zjawiska napięcia powierzchniowego oraz opracowanego systemu zasilania kanalikowego (kapilarnego).

Firma Lewisa Watermana stała się jedną z największych firm produkujących pióra wieczne na świecie.

 

Przyjąłem do wiadomości i zgadzam sięKorzystanie ze strony internetowej (www.izomax.net.pl) oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.