www.izomax.net.pl
Logo
Dachy płaskie

Dachem płaskim jest dach o pochyleniu połaci do 20°, gdy jest pochylony pod kątem większym niż dwadzieścia stopni, klasyfikuje się wówczas jako dach stromy. Z racji swojego ukształtowania dachy płaskie wymagają znacznie większej szczelności pokrycia niż dachy skośne i są głównie domeną budownictwa wielorodzinnego, przemysłowego oraz użyteczności publicznej. Kąt nachylenia dachu płaskiego wymaga większej wytrzymałości nośnej niż dach skośny ze względu na inne przenoszenie obciążeń. Konstrukcja dachu płaskiego jest również nazywana stropodachem, ponieważ pełni jednocześnie dwie funkcje: stropu i dachu, który może być wykonany jako pełny (o tradycyjnym lub odwróconym układzie warstw), odpowietrzany albo wentylowany (kanalikowy, szczelinowy lub dwudzielny).
 
Dach płaski stwarza możliwości wykorzystania go jako powierzchni użytkowej. Może to być forma dachu tarasowego, czy nawet widokowego (wysokie budynki) oraz dachu zielonego. Wprowadza on ciekawy akcent w miejskiej zabudowie, co ma duże znaczenie dla zwiększenia komfortu mieszkańców. Na dachu płaskim łatwiejsze jest umieszczenie maszynowni wind, kotłowni w nadbudówkach. Anteny satelitarne czy urządzenia klimatyzacyjne umieszczane na dachach płaskich nie oszpecają  elewacji budynku.


Płaskie dachy drewniane mogą być wykonywane w technologii płatwiowo-krokwiowej.  Innym rozwiązaniem dla płaskich dachów jest zastosowanie wiązarów dachowych. Zastępują one krokwie bez konieczności podparcia w przestrzeni między ścianami zewnętrznymi. Wiązary stanowią zwartą konstrukcję samonośną.


Płaskie dachy stalowe konstruowane są w technologii dźwigarów nośnych na których ułożone są prostopadle belki dachowe oraz w technologii kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy.


Płaskie dachy żelbetonowe (stropodachy) są wykonywane w postaci betonowej płyty ze zbrojonymi żebrami lub też z gotowych prefabrykatów montowanych na budowie.


Podział dachów płaskich ze względu na ich funkcję:

 

  • dachy nieużytkowe – dachy płaskie lub o małym nachyleniu, jak również dachy pokryte warstwą zieleni ekstensywnej.
  • dachy użytkowe – dachy lub powierzchnie do nich przylegające poddawane zwiększonym obciążeniom, jak 

                                      tarasy i dachy zielone intensywne.

Przyjąłem do wiadomości i zgadzam sięKorzystanie ze strony internetowej (www.izomax.net.pl) oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.