www.izomax.net.pl
Logo
Dachy zielone

Dachy zielone – dachy pokryte roślinnością


Rozwój dachów zielonych na świecie podyktowany jest głównie szeroko rozumianą poprawą jakości środowiska miejskiego. W tym przypadku, poza korzyściami estetycznymi, tereny zabudowane  zyskałyby dodatkowo tereny biologicznie czynne. Ma to szczególne znaczenie dla ekologii miasta.

 

Na dachach zielonych stosuje się dwa główne rodzaje zazielenienia roślinnego:

 • ekstensywne
 • intensywne


Zielone dachy ekstensywne


Zielony dach ekstensywny oznacza wprowadzanie roślinności przy jednoczesnej racjonalizacji kosztów wykonania i pielęgnacji. Względnie niewysokie nakłady finansowe budowy dachu ekstensywnego wiążą się z niewielką miąższością i ograniczoną liczbą warstw konstrukcyjnych. W związku z tym rozwiązania tego typu stwarzają stosunkowo lekkie obciążenie konstrukcji dachu od 40 do 150 kg/m2 – maksymalnie 250 kg/m2. Tego rodzaju rozwiązania można wykonywać na konstrukcjach, które pozwalają jedynie na niewielkie obciążenia, jak np. więźby drewniane bądź hale stalowe. Ze względu na swoją budowę dachy ekstensywne nie są wykorzystywane w celach użytkowych. Niskie koszty utrzymania dachu ekstensywnego związane są z zastosowaniem roślin o niewielkich wymaganiach siedliskowych, mogących rosnąć na stosunkowo płytkiej warstwie wegetacyjnej (grubość warstwy substratu zależy od projektowanej zieleni i waha się od 5 do 10 cm Rośliny stosowane w tym systemie  to zwykle:  mchy, sukulenty (przede wszystkim różne rodzaje rozchodnika), zioła i niektóre trawy. Rośliny te po fazie przyjęcia się nie wymagają stałej pielęgnacji i same zaopatrują się w niezbędne do życia środki dzięki naturalnym procesom środowiska zachodzącym w podłożu. Stan stresu u roślin wywołany np. brakiem wody, wyrównany jest za pomocą  mechanizmów naturalnie funkcjonujących na dachu. Obumieranie starych roślin oraz naturalny wysiew i rozwój młodych roślin odbywają się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją roślin. Obieg taki można wspomagać, ale nie powinno się stosować intensywnych środków pielęgnacyjnych.
Szkody dla wegetacji przynosi też wprowadzanie obcych dla danego układu nowych roślin oraz przerywanie naturalnej regeneracji poprzez usuwanie roślin. Konieczne jest  regularne kontrolowanie i oczyszczanie odpływów dachowych ( minimum dwa razy do roku na wiosnę i  jesień) oraz usuwanie z korzeniami obcych roślin, a zwłaszcza roślin, które zasiały się w strefie opasek  żwirowych.


Zielone dachy intensywne


Intensywne obsadzenie zielenią wiąże się  z koniecznością zastosowania grubszej warstwy wegetacyjnej, tak więc należy przewidzieć większe obciążenia konstrukcji dachu. Stropy pod ogrody zielone z intensywnym zazielenieniem wymagają wytrzymałości od 90 – 450 kg w zależności od rodzaju  roślinności, która będzie posadzona .
Uprawa intensywna wymaga szczególnej uwagi. Dobrze pielęgnowane drzewka, krzewy mogą być piękną ozdobą naszego dachu, ale wymagają znacznego nakładu pracy. Trawnik ma wysokie wymagania pod względem zaopatrzenia w wodę i składniki odżywcze, dlatego również stanowi formę zazielenienia intensywnego.
Ważną  funkcją dachów intensywnych jest jego użytkowość, dlatego wśród  zieleni znajdują się drogi, ścieżki, place zabaw, oczka wodne itp.  Dachy zielone intensywne mogą się nam kojarzyć  z ogrodami na dużych wysokościach,  w rzeczywistości często powstają na płytach garażowych lub podziemnych parkingach w otoczeniu budynków.

 

Zalety dachów zielonych:

 • więcej roślinności w obszarach zabudowanych
 • poprawa walorów wizualnych – roślinność łagodzi monotonię krajobrazu miejskiego w którym dominują 

                        widoczne z wyższych poziomów szare połacie dachów

 • poprawa niekorzystnego mikroklimatu w otoczeniu budynków (susza letnia, wyspy ciepła)
 • ograniczenie spływu powierzchniowego wody opadowej do kanalizacji
 • poprawa izolacji termicznej i akustycznej budynków
 • odzyskanie  utraconych terenów biologicznie czynnych, możliwość przywrócenia równowagi w naturze
 • poprawa odporności ogniowej budynków
 • wiązanie pyłów i substancji szkodliwych
 • wzbogacanie powietrza w tlen I zmniejszanie zawartości CO2
 • przedłużenie żywotności dachu – ochrona hydroizolacji przed wysokimi i niskimi

                                temperaturami,promieniowaniem UV,  gradem, uszkodzeniami mechanicznymi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyjąłem do wiadomości i zgadzam sięKorzystanie ze strony internetowej (www.izomax.net.pl) oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.